• https://www.facebook.com/LaVitaPsikoloji/?ref=page_internal
  • https://twitter.com/lavitapsikoloji

Vajinismus

Vajinismus
      

Kadının cinsel ilişki sırasında kasılması, ilişkiye girememesi, ilişkiye girse bile genital bölgesinde acı, kuruma hissetmesi vajinusmus belirtileri olarak nitelendirilebilir. Bu belirtiler fiziksel kökenli olabileceği gibi, idrar yolları enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulasan hastalıklar, doğum sonrası komplikasyonlar, hormon değişimleri gibi, psikolojik kökenli de olabilir. Eğer hekiminiz fizyolojik herhangi bir bulguya rastlamamış ise, cinsel ilişki sırasında yaşanan bu gerginlik durumu tamamen duygusal kökenli olarak nitelendirilebilir.

Vajinusmus primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır. Primer vajinusmus, yukarıda sayılan belirtilerin ilk cinsel ilişki sırasında başlaması ve devam etmesidir. Bu durum tampon kullanımını, jinekolojik muayeneleri zorlaştırır, kimi zaman ise imkânsız hale getirebilir. Primer vajinusmus, eşler arasında cinsel ilişki olmayan evliliklerin temel problemlerinden bir tanesidir. Primer vajinusmusun en temel sebepleri arasında, cinsel ilişki ile ilgili korkular, kaygı, olumsuz düşünceler, birlikte olunan kişiye yeterince güven duymama sayılabilir. Sekonder vajinusmus, daha önce acısız olan cinsel ilişkinin hayatın herhangi bir döneminde sancılı ve gerginlik dolu hale gelmesidir. Herhangi bir yakını kaybetme, aile ve işle ilgili olan problemler, ilişkisel problemler sekonder vajinusmusun sebepleri arasında gösterilebilir.

Genel olarak baktığımızda vajinusmusun psikolojik sebeplerini beş ana başlık altında toplayabiliriz.

Korkular

Cinsel ilişki sırasında acı yaşama korkusu

Yaralanma korkusu

Hamile kalma korkusu veya cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalık kapma korkusu

Önceden genital bölgede herhangi bir rahatsızlık oluşmuşsa, onun tekrarlayabileceği korkusu

Kaygı ve Stres

Genel kaygı bozukluğu

Cinsel ilişki sırasında performans baskısı

Daha önceki kötü deneyimler

Cinsellikle ilgili negatif düşünceler

Suçluluk duygusu

Duygusal problemler

Eşle İlgili Problemler

Eşten fiziksel şiddet görme

Eş tarafından cinsel ilişkiye zorlanma

Bağlanma korkusu ya da kaybetme korkusu

Güvensizlik

Kontrolü kaybetme korkusu

Zarar görmekten korkma

Travmalar

Cinsel tacize uğrama

Fiziksel şiddet görme

Yakın birini kaybetme

Kaza, doğal afet gibi vuruk yaratan olaylar

Çocukluk/Ergenlik Donemi Öğrenilenler

Aile baskısı

Bilinçsiz cinsel ilişki eğitimi

Cinselliğin kötü bir şey olarak empoze edilmesi

Yukarıda 5 ana başlık altında toplanan sebeplerin dışında vajinusmusa sebep olan diğer pek çok duygusal faktör olabilir.

Vajinusmus Tedavisi

Pek çok kadın vajinusmustan dolayı kendini sorumlu tutabilir ve bu durumdan dolayı suçluluk hissedebilir. Bu durumda hatırlanması gereken ilk nokta ortaya çıkan problemin kadının suçu olmadığı ve bu durumun tedavisinin mümkün olduğudur. Eğer hekim fiziksel bir bulguya rastlamamış ve durumun psikolojik kökenli olduğu teşhisini koymuş ise vajinusmusun tedavisi için uzman bir psikologdan yardım alınması gereklidir. Psikolog ile bu problemin kökeni bulunur ve çözümü üzerinde çalışılır. Cinsel ilişki sırasında yaşanan acı, gerginlik hissinin azaltılması için kişiye rahatlama egzersizlerinin öğretilmesi ve kadının kendi cinselliği ile barışık olmasının sağlanması da psikolojik destek sürecinin bir parçasıdır.

Problemi yok saymak, gizlemek, çözüm arayışını ertelemek tedavi sürecini uzatacağı gibi eşler arasında bu durumdan kaynaklanan problemin de çözümünü zorlaştıracaktır.